Více než dvě století ochotnického divadla v Polné
Masky
Predstaveni
Predstaveni
Predstaveni

Anketa

Znáte náš soubor?
 
Historie

Úvodem

Málokde sahá historie ochotnického divadla tak daleko jako v Polné. Vždyť polenští ochotníci nastudovali svoji první hru, Schillerovy Loupežníky, už v roce 1798. Během 210 let potěšily stovky amatérských herců svými představeními tisícovky diváků.V současné době působí v našem městě dokonce několik divadelních souborů. V tomto sborníku by chtěli členové Divadelního souboru Jiří Poděbradský Polná připomenout letmo sobě a všem příznivcům divadla toto výročí.

 

Historie

Po prvním představení, sehraném patrně německy, se polenské divadlo na deset let odmlčelo. V roce 1808 nastudovali ochotníci naopak už česky tři představení. Během historie pak najdeme jenom málo let, kdy ochotníci nehráli. Důvodem nucených přestávek byly císařské, úřednické či cenzorské zákazy. Divadlo v Polné se hrálo na různých místech - na radnici, v zámku, v sále U Slovana, ve sportovním (dnes Lidovém domě), v budově kina, v nově zbudovaném sále v areálu polenského hradu a občas i mimo Polnou. Výtěžek z představení věnovali ochotníci často na dobročinné účely. Přispěli na stavbu Národního divadla a opravu budov v Polné, podporovali chudé a pomáhali lidem, jejichž domy shořely při požárech ve městě. Ochotnická představení navštěvovala i Božena Němcová, která v Polné téměř dva roky žila. Někdejší ředitel polenského divadla, kupec Antonín Pittner, se mimo jiné stýkal také s Josefem Kajetánem Tylem a Karlem Havlíčkem Borovským. V souboru si zahrál jako pětiletý i spisovatel Bohumil Hrabal. V roce 1978 vydal Kulturní klub městského NV v Polné brožuru Bohuslava Hladíka 180 let ochotnického divadla v Polné. Dalších 20 let činnosti polenských divadelníků mapovala v Polenském zpravodaji v roce 1998 Ljuba Vašáková. Divadelní soubor Jiří Poděbradský Polná chce tímto sborníkem přiblížit alespoň v krátkosti své působení v uplynulých 30 letech. Podrobnější hodnocení je přenecháno historikům.

Současnost

V současnosti se členové souboru podílejí na mnoha kulturních akcích pořádaných k různým výročím. Připravují i kulturní programy při akcích města, podílejí se na nahrávání polenských pohádek.

Divadelní spolek Jiří Poděbradský Polná

Rok     Divadelní představení                                      režie                 premiera          reprízy

2005 Cantervilské strašidlo Oskar Vilde Petr Coufal 2.4.2005 4x

2006    Tvrdohlavá žena J.K.Tyl   Marie Fišerová          20.10.2006               3x

2007    Královnin prsten M. Holková                     Marie Fišerová          16.11.2007